Відділ/відділення хірургії органів травлення

Відділ хірургії органів травлення пропонує співпрацю по розробці методів діагностики і способів мініінвазивного хірургічного лікування при патології органів травлення, клінічній апробації нових лікарських препаратів, нового інструментарію, шовних матеріалів і зшиваючих апаратів.

 

Наукові співробітники відділу хірургії органів травлення:

Лікарі хірургічного відділення органів травлення:

Відділення анестезіології з ліжками інтенсивної терапії (ВАЛІТ)

Розробка і клінічне впровадження методів діагностики та хірургічного лікування захворювань органів травлення

  1. Хірургічне лікування рефрактерної гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ), і гриж стравохідного отвору діафрагми (ендолапароскопічним та ендохірургічним способом, у тому числі, в модифікації клініки).
  2. Хірургічне лікування ахалазії кардії ендолапароскопічним та ендохірургічним способом з переважним застосуванням методики балонної пневмокардіодилатації та операції Геллера, в тому числі, в модифікації клініки.
  3. Хірургічне лікування ускладненого перебігу виразкової хвороби (рецидивних виразкових кровотеч, стенозів вихідного відділу шлунка та дванадцятипалої кишки) і пухлинних уражень шлунка з застосуванням традиційно резекційних і органозберігаючих хірургічних втручань ендолапароскопічним і відкритим способом.
  4. Хірургічне лікування морбідного ожиріння з переважним застосуванням методики лапароскопічної рукавної резекції шлунка.
  5. Хірургічне лікування калькульозного холециститу і поліпів жовчного міхура – лапароскопічна холецистектомія.
  6. Діагностика та хірургічне лікування холецистолітіазу, хронічного калькульозного холециститу з поодиноким та численним камененосійством, поліпів жовчного міхура зі збереженням жовчного міхура – ендолапароскопічна холецистолітотомія та ендолапароскопічна холецистополіпектомія.
  7. Хірургічне лікування холелітіазу (камені у позапечінкових жовчних протоках) і його ускладнень (механічна жовтяниця, стенозуючий папіліт та ін.) з застосуванням ендолапароскопічних і відкритих технологій, виконання ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографії (ЕРХПГ) та транспапілярних втручань – ендоскопічна папілосфинктеротомія (ЕПСТ).
  8. Хірургічне лікування ушкоджень і рубцевих стриктур жовчних проток відкритим способом
  9. Хірургічне лікування ускладнень хронічного панкреатиту та пухлинних уражень підшлункової залози: дуоденумзберігаючі резекційно-дренуючі втручання (операція Фрея, операція Беґера, Бернська операція) і розширені резекції підшлункової залози (панкреатодуоденальна резекція за Wipple, центральні і дистальні резекції підшлункової залози).
  10. Мініінвазивні втручання при кістозних ураженнях підшлункової залози і печінки, в тому числі, пункційні та дренуючі втручання під сонографічним- / рентгенографічним-контролем.
  11. Хірургічне лікування гриж передньої черевної стінки різної локалізації (пахвинні, пупочні, післяопераційні, в тому числі, діастаз білої лінії живота) з застосуванням лапароскопічних (ТАРР, ІPOM) і відкритих технологій з використанням сучасних аллопластичних матеріалів.
  12. Хірургічне лікування ускладнених форм хвороби Крона, неспецифічного виразкового коліту (НВК) та пухлинних уражень кишечника.
  13. Пункційна біопсія печінки і вогнищевих новоутворень черевної порожнини, в тому числі, підшлункової залози, під сонографічним контролем.

Тема науково-дослідної роботи відділу на 2020-2022 рр .: «Вивчити особливості ускладненого перебігу кил стравохідного отвору діафрагми, гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, ахалазії кардії, стенозу гастродуоденальної зони виразкового генезу та удосконалити методи їх хірургічної корекції з застосуванням ендолапароскопічних технологій».

У відділі хірургії органів травлення з 1970 по 2020 рр. виконані 10 докторських та 17 кандидатських дисертацій, розроблені 41 спосіб діагностики, 47 методів лікування, опубліковано понад 480 статей, 5 монографій, 7 довідників, 1 керівництво. Видано 15 методичних рекомендацій, 2 навчальні посібника, 3 відомчі інструкції, отримано понад 32 авторських свідоцтва.

Рукавна резекція шлунка (Sleeve gastrectomy)

Операція полягає у видаленні частини шлунка вздовж його поздовжньої осі з боку великої кривизни, що сприяє зменшенню шлунка у розмірах.

В даний час поздовжня (рукавна) резекція шлунка є однією з найбільш оптимальних та перспективних операцій у лікуванні морбідного ожиріння.

Ця операція показана пацієнтам з індексом маси тіла 35-50 кг/м² та забезпечує втрату надлишкової маси тіла до 50-70%. У деяких випадках, коли на тлі ожиріння переважає супутня патологія (цукровий діабет, гіпертонія), операцію пропонують і за індексу маси тіла 33-34 кг/м².

Як визначити, чи є надмірна вага?

  • 25-27,5 – нормальна вага
  • 27,5-29 – підвищена вага
  • 29-34 – ожиріння 1 ступеня
  • 35-40 – ожиріння 2 ступеня
  • 40-50 – ожиріння 3 ступеня
  • 50 і вище – суперморбідне ожиріння
  • Надмірна вага визначається за такою формулою:
  • Вага (кг) / Зріст (м²)

Наприклад: ІМТ=120 кг/2,89 (1м 70 см•1м 70см)=41,5

Операція виконується під ендотрахеальним наркозом лапароскопічним методом (через проколи розміром 5-12-15 мм), із застосуванням спеціальних зшиваючих апаратів та іншого високотехнологічного обладнання, що зумовлює швидке відновлення пацієнтів після операції (середня тривалість перебування у стаціонарі 5-7 днів) рис.1.

Принцип дії поздовжньої (рукавної) резекції шлунка заснований на зменшенні об’єму шлунка, що призводить до більш швидкого насичення та зменшення об’єму їжі. Крім того, при зменшенні розмірів шлунка видаляється та його частина, в області якої виробляється гормон грелін, що відповідає за підвищення апетиту та, таким чином, на деякий час повністю проходить а через деякий час зменшується відчуття голоду після операції.  

При рукавній резекції шлунка видаляється його бічна частина за великою кривизною, при цьому важливі фізіологічні клапани шлунка (кардіальний сфінктер та воротар) зберігаються, і шлунок після такої операції залишається фізіологічно функціональним (рис 2.)

Рис. 2

Рукавна резекція шлунка – це найбільш перспективна операція, яка з 1990 року застосовується в поєднанні з біліопанкреатичним шунтуванням (реконструкція травлення в тонкій кишці), а з 2000 року ця операція застосовується в ізольованому вигляді із застосуванням відеолапароскопії.

Оперований даною методикою пацієнт може їсти будь-яку їжу, але лише у невеликих обсягах.

У оперованих за даною методикою пацієнтів різко знижується апетит. У перші місяці після операції відзначається зниження ваги загалом один кілограм на день (рис. 3 – наші результати)

У відділенні/відділі хірургії органів травлення ДУ «Інститут гастроентерології НАМН України» вже декілька років функціонує «баріатричний клуб», де пацієнти з надлишковою масою тіла можуть активно поспілкуватися з тими пацієнтами, що вже перенесли баріатричну операцію, поставити питання оперуючому хірургу, лікарю-дієтологу та пройти всі необхідні обстеження перед операцією. Будемо раді Вам допомогти!

 

Scroll to Top